"Cudowny chłopak - Biały ptak" to tytuł filmu, który obejrzeli uczniowie biorący udział ekologicznej akcji zbierania zużytych baterii "Kino za baterie". 71 najaktywniejszych uczniów z klas IV - VIII otrzymało nagrodę w postaci biletu do Multikina. Zachęcamy uczniów do dalszego udziału w tak ważnej dla środowiska proekologicznej akcji. Kolejne wyjście w czerwcu. /M N/ BRAWO MY!
Kino za baterie
„Aktywni Błękitni 2024"- szkoła przyjazna wodzie
Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do udziału w ogólnopolskim programie edukacyjnym zorganizowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie. W ramach działań edukacyjnych uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych, pokazach, warsztatach i plenerowych wydarzeniach. Uczniowie klasy 2A, 4A i 4B wzięli udział w pierwszym konkursie recytatorskim odnosząc sukcesy oraz uczestniczyli w zajęciach, które przeprowadził w szkole organizator. Podczas spotkania została też wręczona specjalna nagroda dla szkoły - mikroskop za najlepiej przeprowadzony w ubiegłym roku program edukacyjny w województwie oraz nagrody dla uczniów, którzy otrzymali WYRÓŻNIENIA za konkurs recytatorski: Maciej Gajda z klasy IIA, Piotr Pawlicki z klasy IVA, Szymon Łatała z klasy IVB.
Wszyscy uczestnicy konkursu także otrzymali od organizatorów drobne upominki.
GRATULUJEMY! BRAWO MY! Maria Nowak, Marta Sobańska - szkolne koordynatorki projektu.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia w zakładce Galeria.
Sukces Eko-Kornelowców
Z radością informuję, że szkolny zespół „Eko-Kornelowcy” został laureatem w Ogólnopolskim Konkursie „Projektanci edukacji ”.
Cieszymy się, że nasz projekt „Odczarujemy Pająki” ZWYCIĘŻYŁ!
Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy wspierali projekt i brali udział w głosowaniu. Nasza nagrody to: grant 1000 złotych na realizację projektu, dyplomy Projektantów Edukacji, wpisanie szkoły na Mapę Dobrze zaPROJEKTowanej Edukacji, oraz otrzymanie odznaki i certyfikatu Dobrze zaPROJEKTowana szkoła.
WIELKIE GRATULACJE dla zespołu!
Maria Nowak, opiekunka zespołu
Wystawa edukacyjna pt. ,,Cztery pory roku w kulturze ludowej”
Edukacyjna Wystawa pt. ,,Cztery pory roku w kulturze ludowej” realizowana w małopolskich placówkach oświatowych, prezentuje zegary – mandale, ręcznie malowane, stanowiące harmonijną syntezę sztuki ludowej i nowoczesności. Dzieła malarskie zostały wykonane przez artystkę Kingę Krzyś Malujbaluj.pl W wyniku bezpośredniego kontaktu z winylowymi mandalami, uczniowie szkół zapoznają się z dziedzictwem kulturowym Małopolski, w sztuce malarskiej. Dzieci, stają się nie tylko odbiorcami sztuki, ale również pod wpływem własnych inspiracji, mogą realnie wpływają na jej tworzenie.Zegary mandalowe są pełne barw, wzorów i symboli inspirowanych bogactwem kultury ludowej. Każdy element jest starannie ręcznie malowany, co nadaje zegarom niepowtarzalny charakter. Dzieła są wykonane techniką kropkową, malowane farbami akrylowymi. Mandale cechują geometryczne wzory, kwiatowe ornamenty oraz kolorowe kompozycje ziołowe.
Prezentowane mandale pozwalają na zanurzenie się w atmosferze tradycji ludowej, odkrywając jednocześnie nowoczesne zastosowanie sztuki w codziennym życiu. To idealny sposób na stworzenie przestrzeni do rozwoju kreatywności dzieci i młodzieży, szczególnie podczas zajęć plastycznych, organizowanych w placówkach szkolnych.
Wydarzenie jest realizowane w ramach zadania publicznego pn. ,,Małopolska w tradycji ludowej”
Organizator Wystawy: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych LEGE ARTIS Organizacja Pożytku Publicznego. www.sislegeartis.pl
Zobacz zdjęcia z wystawy w zakładce Galeria.
Projekt "Wiewiórka Gosia radzi"
W ramach projektu JESTEM EKO - kształtuję środowisko w Krakowie, uczniowie klas I-IV uczestniczą w programie „Wiewiórka Gosia radzi : Jak dokarmiać ptaki zimą". W związku z tym w klasach odbyły się zajęcia, które miały na celu uświadomić dzieciom, jak ważne jest dokarmianie ptaków zimą oraz jak to robić we właściwy sposób. Każde dziecko otrzymało ulotkę informacyjną, naklejki oraz książeczkę z krzyżówkami, rebusami, zagadkami i innymi atrakcyjnymi zadaniami. Ponadto w ramach programu szkoła dostała karmniki i dzieci stosują zdobytą wiedzę w praktyce, aby ptakom łatwiej było przetrwać zimę. /M.S./
Zobacz zdjęcia z wydazrenia w zakładce Galeria.
Gwiazdka dla zwierzaka
Finał akcji ,,Gwiazdka dla zwierzaka" nastąpił w piątek 5 stycznia, kiedy to wolontariuszka z naszej szkoły przewiozła zebrane dary do Przytuliska dla Bezdomnych Zwierząt znajdującego się w Łętkowicach koło Krakowa.Wśród darów znalazło się wszystko, co jest potrzebne zwierzętom, aby lepiej im się żyło. Darów było tak dużo, że ledwie pomieściły się w samochodzie. Świadczy to o wielkiej wrażliwości na niedolę zwierząt wszystkich, którzy zaangażowali się i wzięli udział tak licznie w tej akcji, za co bardzo dziękują organizatorzy. Koordynatorki działań eko - M.Sobańska i M. Nowak oraz szkolne koło wolontariatu - A. Iżykiewicz.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia w zakładce Galeria.
Mamy nowe roboty Photon!
Nasze roboty Photon z #LaboratoriaPrzyszłości mają nowych braci! Dotarły do nas dwa nowe, wymienione za Talenciaki, które Państwo nam przynosiliście - dziękujemy! Roboty Photon dotarły razem z zestawami, dzięki którym możemy jeszcze lepiej wykorzystać je podczas nauki kodowania i nie tylko. W tym powiększonym gronie czeka nas z pewnością mnóstwo niezłej zabawy. #SzkołyPełneTalentów. [MW]
Zobacz zdjęcia z zajęć w zakładce Galeria.
Akcja "Szlachetna paczka"
Za nami weekend cudów: paczka przygotowana przez wszystkich ludzi dobrej woli dotarła do p. Stanisława. Nie mamy jeszcze oficjalnej informacji od wolontariusza, który dostarczał paczkę, ale myślę, że stanęliśmy na wysokości zadania!
Nie brakło niczego, co winno znaleźć się w paczce. Zebraliśmy 7 pudełek produktów żywnościowych i kosmetycznych oraz prawie 800 zł. Za zebrane pieniądze kupiliśmy wykładzinę podłogową, ubrania i buty.
Uczniowie klasy VIII b wraz z p. wychowawczynią pięknie zapakowali wszystkie prezenty, które w piątek zostały wywiezione do magazynu Szlachetnej Paczki.
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy tak licznie włączyli się w pomoc!
R. Kania, B. Borkowska, koło wolontariatu.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia w zakładce Galeria.
Mikołajowe #LabotatoriaPrzyszłości
"Ho Ho Ho! Nasze roboty Photon z #LabotatoriaPrzyszłości zmieniły się w świętych Mikołajów i rozdawały dzieciom prezenty :) Podczas dzisiejszych mikołajkowych zajęć dzieci musiały wykazać się umiejętnością współpracy, podzielić role w grupie, znaleźć rozwiązanie i wykonać zadanie bez instrukcji (wykonać czapeczkę i prezent). Dzieci z radością sterowały robotem przekazując sobie nawzajem prezenty! [MW]"
Zobacz zdjęcia z zajęć w zakładce Galeria.
Bal Wszystkich Świętych.
Projekt "ODCZARUJEMY PAJĄKI".
Szkolny zespół uczniów Eko-Kornelowcy przygotował w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Projektanci Edukacji NOWY projekt pod tytułem ODCZARUJEMY PAJĄKI.
Link do naszego projektu:
https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=24294
Zapraszamy do zapoznania się z naszym projektem i od poniedziałku, 4.12 prosimy o GŁOSOWANIE I WSPIERANIE NASZEJ SZKOŁY. Prosimy oglądać zdjęcia w zakładce Galeria.
Informacje o naszych działaniach są w zakładkach: Eko-Kornelowcy, Ekologia /MN i Eko-Kornelowcy/
Śpiewaliśmy w Tramwaju Patriotycznym
11 listopada uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w projekcie „Młodzież pamięta” dla uczczenia Święta Niepodległości. Tego dnia tradycyjnie już ulicami Krakowa podążał Tramwaj Patriotyczny, w którym mieszkańcy naszego grodu śpiewali pieśni z okresu walk o niepodległość, przy wtórze kilku wybranych zespołów wokalnych z województwa małopolskiego. I właśnie wśród nich znalazł się zespół wokalny z naszej szkoły pod kierunkiem p. Marka Domańskiego. Wykonywane przez uczniów pieśni, przy akompaniamencie gitary, bardzo się podobały organizatorom i śpiewającym razem z nimi krakowianom. Dla wszystkich uczestników była to wspaniała lekcja patriotyzmu. (md)
Święto Niepodległości 2023
11 listopadapada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia upamiętniamy bohaterstwo naszych przodków oraz wyrażamy wdzięczność za to, że możemy żyć w wolnym kraju. W naszej szkole uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości uroczystym apelem. Uczniowie klasy 7., przygotowani przez p. Halinę Pęksę, przybliżyli najważniejsze wydarzenia historyczne, które pozwoliły odzyskać Polsce niepodległość, a także sylwetki najwybitniejszych polityków tego okresu. Na słowa uznania zasługuje również szkolny chór, kierowany przez p. Marka Domańskiego, który wspólnie z uczniami pięknie zaśpiewał kilka pieśni legionowych.
W trakcie uroczystości uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaDoHymnu. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego miało miejsce o symbolicznej godzinie 11:11.
Zobacz zdjęcia z uroczystości w zakładce Galeria.
IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej Akcji bicia rekordu czytania na przerwie
19 października klasy 1-3 uczestniczyły w akcji bicia rekordu czytania na przerwie. Klasy drugie czytały pierwszakom ich ulubione lektury. Wszystkie dzieci z przyjemnością włączyły się w akcje przygotowując specjalne przebrania. W klasie 2a, 2b fragmenty książki „ABC empatii” czytała p. Ania z biblioteki. Klasa 3b wykorzystała małą salę gimnastyczną, żeby w ciszy poczytać wybrane czasopisma. Na szkolnym korytarzu również nie zabrakło książek- stworzono tam małą czytelnię dla małych i tych trochę większych dzieci.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia w zakładce Galeria.
Ślubowanie uczniów klas 1.
W dniu 13.10.2023 roku uczniowie klas pierwszych SP129 w Krakowie zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów. Śpiewająco zdali „egzamin” Pani Dyrektor magicznym ołówkiem włączyła każdego ucznia do społeczności szkoły. Po części oficjalnej każda klasa została poczęstowana pysznym tortem od Dyrekcji i innymi smakołykami, które przygotowali Rodzice. Gratulujemy wszystkim Pierwszakom.
#EUCodeWeek - kolejne zajęcia
Kolejne zajęcia zgłoszone do #EUCodeWeek. Tym razem wykorzystaliśmy na nich przeurocze roboty Photon, które nabyliśmy w zeszłym roku w ramach #LaboratoriaPrzyszłości. Kodowanie robotów pozwala dzieciom od razu zobaczyć efekt ich pracy. Uczniowie muszą się też nauczyć współpracy w grupie by zrealizować wyznaczone zadanie. #
Europejski Tydzień Kodowania
W dniach 6-22 października odbywa się #EUCodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W tym roku również dołączyliśmy do tej inicjatywy zgłaszając zajęcia z kodowania na wirtualnej macie! Uczniowie klas 3 i 2 mieli za zadanie uzupełnić wskazane współrzędne wybranym kolorem i odtworzyć zagadkowy obrazek. Wyzwanie przyjęte, zadanie wykonane! Za tydzień kolejna inicjatywa i kolejna niespodzianka. [MW]
Zobacz zdjęcia z wydarzenia w zakładce Galeria.
Zajęcia rozwijające umiejętności komputerowe cz. 1
Od początku września ruszyły zajęcia dodatkowe z programowania rozwijające umiejętności komputerowe dla klas drugich. W tym roku bierzemy udział w ogólnopolskim projekcie #PoznajęTechnologiczneTrikiOsiągamŚwietneWyniki. Na zajęciach będziemy uczyć się bezpieczeństwa w sieci, kodowania robotów Photon z #Laboratoriaprzyszłości, i ogólnego rozwijania kompetencji cyfrowych. Zapowiada się fantastyczny rok pełen wyzwań! (MW)
Zobacz zdjęcia z zajęć w zakładce Galeria.