Mieszkańcy Wzgórz Krzesławickich świętowali 8 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska z uroczystym otwarciem Ogrodu dla Motyli na siódmym festynie ekologicznym organizowanym corocznie przez naszą Szkołę Podstawową nr 129.
Festyn, który zorganizowany został w parku Zielony Jar, rozpoczął się od występu tanecznego uczennic klasy siódmej (pięknym, lirycznym obrazkiem z Kraju kwitnącej Wiśni). Występ promował sztukę czerpania mocy z natury tak, by „zakwitła w naszym życiu i naszym sercu zielona gałązka”.
Motywem przewodnim i bohaterem tegorocznej uroczystości był MOTYL. Ponad sześćdziesięciu uczniów z klas I – IV przebranych w bajecznie kolorowe stroje utworzyło na scenie paradę motyli. Paradzie tej towarzyszyła informacja o polskich motylach. Uczestnicy festynu dowiedzieli się, że motylom trudno żyć w zgiełku wielkiego miasta. Niestety, nierozsądną działalność człowieka spowodowała, że wiele gatunków motyli zostało zagrożonych wyginięciem. Główną przyczyną zagrożenia dla motyli jest gęsta zabudowa miast, mała ilość rabat kwiatowych, stosowanie środków chemicznych do nawozu pól i łąk. Kolejną przyczyną jest także mała różnorodność gatunkowa sadzonych w miastach roślin .
Jak pomóc tym delikatnym stworzeniom ?
Na to i inne pytania odpowiedź znaleźli kreatywni i aktywni uczniowie ze szkolnego zespołu Eko-Kornelowcy z SP 129 wygrywając w ogólnopolskim konkursie ekologicznym „Projekt z klasą” najwyższą nagrodę – Złoty Grant. Swój projekt uczniowie zrealizowali tworząc przy szkole Ogród dla Motyli z Ekologiczną Ścieżką Edukacyjną. Ścieżkę edukacyjną dofinansował WFOŚ i GW w Krakowie. W ogrodzie została stworzona rabata kwiatowa oraz kwitnąca łąka z roślinami, która zachęcą motyle do zamieszkania w tym wyjątkowym miejscu. Na motyle czekają też domki, które podczas deszczu, upału, czy wiatru będą stanowiły dla nich schronienie.
Ten innowacyjny i wyjątkowy projekt został zaprojektowany także jako forma sprzyjająca nowoczesnej edukacji. Stał się doskonałym miejscem do prowadzenia zielonych lekcji i doświadczeń przyrodniczych, ale także przestrzenią wypoczynku dla dzieci, uczniów i mieszkańców Wzgórz Krzesłwickich. Kolejnym punktem programu była inscenizacja teatralno - taneczno - muzyczna pt. „Jak motyl rozmawia z pszczołami”. Uczniowie z klasy szóstej i siódmej w bardzo humorystyczno-moralizatorski sposób przedstawili zgromadzonej publiczności życie pożytecznych owadów. Świetna gra aktorska oraz niezwykle efektowne stroje oczarowały publiczność. Wszyscy uczestnicy festynu bawili się znakomicie, a artyści otrzymali wielkie brawa. Druga część imprezy została przeznaczona na rozdanie nagród laureatom konkursu ekologicznego „Mój motyl”. Nagrody zostały wręczone przez pana Stanisława Madeja, Przewodniczącego Zarządu i Rady Dzielnicy XVII w Krakowie i panią Grażynę Leszko, Dyrektora SP 129.
Konkurs został zorganizowany dla dzieci z przedszkoli Dzielnicy XXVII w Krakowie oraz uczniów szkoły 129. Jury oceniało ponad 200 prac konkursowych. Pomysłowe i piękne prace uczestników konkursu przyozdobiły scenę. Na zakończenie pierwszej części wydarzenia chór szkolny wykonał „Pieśń o Ziemi”.
Kolejnym punktem wydarzenia było uroczyste otwarcie Ogrodu dla Motyli przez panią Iwonę Grobelny – Gmer, przedstawiciela Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, pana Stanisława Madeja, przewodniczącego Zarządu i Rady Dzielnicy XVII w Krakowie, panią Grażynę Leszko, dyrektora SP 129 oraz panią Marię Nowak, organizatorkę wydarzenia ekologicznego Na Wzgórzach. Wspaniała, słoneczna pogoda umożliwiła ekologiczne świętowanie. Wszyscy uczestnicy festynu bawili się znakomicie.
Tradycją festynu ekologicznego jest międzyszkolny turniej szachowy „Mistrzostwa Dzielnicy XVII w szachach”. Także i w tym roku najlepsi zawodnicy z przedszkoli i szkół walczyli o tytuł Mistrza Szachowego 2018 i Ekologiczny Puchar Przewodniczącego Rady Dzielnicy Siedemnastej.
Honorowy Patronat nad imprezą objęła Rada Dzielnicy XVII.
(Maria Nowak)
Zdjęcia z wydarzenia znajdują się w Galerii – Festyn ekologiczny 2018 oraz w Ogród dla Motyli
Przeczytaj informację o Festynie ekologicznym w mediach:
W gazecie Głos nowohucki z dnia 21 czerwca 2018 r.