Historia szkoły

Gdy w 1970 roku  pierwsi uczniowie rozpoczynali naukę w nowo otwartej  Szkole Podstawowej nr 129, witali ich dyrektorzy: pan Ryszard Papaj i pani Maria Hładyłowicz (zastępca). Od 1973 roku funkcję wicedyrektora pełniła pani Teresa Graboś.

W 26 oddziałach naukę rozpoczęło 969 uczniów pod opieką 30 nauczycieli. Klasy były bardzo liczne: 15 oddziałów liczyło ponad 30 uczniów, 10 – powyżej 40!

Początki istnienia szkoły to borykanie się z ogromnymi trudnościami, ale szybko - dzięki pomocy władz oświatowych, rodziców, zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli -  następował rozwój placówki.

Stanowisko dyrektora szkoły w 1978 r. objęła pani Maria Korbut, którą w roku szkolnym 1981/1982, w trudnym okresie stanu wojennego, zastępowała  pani Zofia Bazanek. W latach 1983 - 1985 funkcję zastępcy dyrektora pełniła pani Stefania Natkaniec.

W 1978 roku nad szkołą zawisła niepewność co do jej przyszłych losów, nastąpił bowiem znaczący spadek liczby uczniów. Jednak nie doszło do likwidacji placówki. W 1980 roku zdecydowano oddać parter budynku oddziałom przedszkolnym, a trzy lata później w szkole zagościł Zakład Doskonalenia Zawodowego.

Kolejna dyrektor szkoły, pani Danuta Guzik, kierowała placówką 19 lat. W realizacji różnorodnych zadań wspierały ją zastępczynie: pani Barbara Sowa, a następnie pani Grażyna Leszko.

31 maja 1990 roku w 20. rocznicę istnienia szkoły odbyło się uroczyste nadanie imienia placówce. Patronem został pisarz – wielki przyjaciel dzieci – Kornel Makuszyński. Po raz pierwszy w murach szkoły zabrzmiał hymn szkolny ułożony specjalnie z tej okazji przez muzyka – pana Zbigniewa Huptysia. W 2001 roku nastąpiło oficjalne przystąpienie  szkoły do Kręgu Przyjaźni Szkół i Placówek imienia Kornela Makuszyńskiego.

Szkoła, która w swojej działalności edukacyjnej zawsze miała na względzie wszechstronny rozwój ucznia, zapewnienie mu bezpieczeństwa i jak najlepszych warunków do nauki, sprostała nowym wyzwaniom. Potwierdzeniem jest otrzymanie w roku szkolnym 2002/2003 tytułu „Szkoła z klasą”.

W 2005 roku pani dyrektor Danuta Guzik postanowiła przejść na emeryturę. Obecnie prowadzi na terenie szkoły świetlicę środowiskową TPD.

Kolejnym dyrektorem została pani Grażyna Leszko, a stanowisko zastępcy dyrektora powierzono pani Marzenie Bylicy.

W ostatnich latach poszerzono ofertę edukacyjną o klasy sportowe o profilach: piłka nożna i piłka ręczna. Klasy te cieszą się ogromnym powodzeniem.

Z inicjatywy Rady Dzielnicy XVII przy szkole powstał kompleks nowoczesnych boisk wielofunkcyjnych „Orlik 2012”. Piękne obiekty sportowe  przyczyniają się do rozwoju zainteresowań i uzdolnień sportowych uczniów. Są też dla dzieci i młodzieży miejscem bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

W trosce o dzieci o nieharmonijnym rozwoju utworzono klasy, które  zostały objęte patronatem przez Polskie Towarzystwo Dysleksji.

Silnym atutem szkoły jest praca wychowawcza, działania opiekuńcze i profilaktyczne oraz tradycje wypracowane przez lata. Uczniowie wraz z opiekunami chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych. Wspomagają Hospicjum św. Łazarza w Nowej Hucie, Dom Małego Dziecka, wspierają akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ofiary kataklizmów. Za niesienie pomocy zwierzętom w schronisku szkoła kilkakrotnie otrzymała Certyfikat Wielkiego Serca.

Za działania proekologiczne przyznano szkole tytuł Ambasadora Recyklingu Opakowań Szklanych oraz certyfikaty za zbiórkę makulatury i udział w realizacji projektu unijnego pod nazwą „Czysty Kraków - lepsze życie”.

W rytm życia szkoły wrosły wydarzenia, które składają się na jej tradycje. Jedną z najstarszych jest Dzień Seniora od 25 lat organizowany dla emerytów i rencistów z Osiedlowego Klubu Seniora „Ostoja”.

Nagroda Dyrektora dla absolwenta spełniającego określone warunki to zwyczaj wprowadzony w 1986 roku. Obecnie wyboru nagrodzonego absolwenta dokonuje rada pedagogiczna i przyznaje Nagrodę Grona Pedagogicznego.

Do tradycji szkoły należą organizowane od kilkunastu lat Koncerty - Konkursy Młodych Talentów. Uczestnicy prezentują się w różnych konkurencjach: wokalne popisy, gra na instrumencie, taniec, recytacja, własna twórczość poetycka itp. Laureatom jury przyznaje tytuł „Talent Roku”. Patronat nad tą imprezą objęła Rada Dzielnicy XVII.

Coroczną atrakcją życia szkolnego są obchody Dnia Patrona. Tradycyjnie organizowane są z tej okazji wycieczki do miejsc związanych z życiem i twórczością Kornela Makuszyńskiego, przedstawienia, konkursy literackie, krasomówcze, plastyczne, zawody sportowe.

W roku jubileuszu 40-lecia szkoły odbyła się uroczystość z udziałem zaproszonych gości.

Obecnie w 18 oddziałach uczy się 390 uczniów. Nad ich kształceniem i wychowaniem czuwa 34 nauczycieli.  Jest to doskonale wykwalifikowana kadra pedagogiczna, której praca przekłada się na efekty w zakresie nauczania, wychowania i opieki.